Як досягти комфорту у міських помешканнях в осінньо-зимовий період? На першому місці, за думкою експертів, повинно стояти забезпечення сприятливого мікроклімату, тобто підтримання тепла всередині будови. Компанія Інстал Центр знає, якою повинна бути сучасна система опалення багатоповерхового будинку, та що зробити для її оптимізації, щоб в кожному помешканні у Рівному або за його межами було тепло та затишно.

Різновиди опалення та їх характерні риси

До системи опалення будь-якого типу входять декілька елементів:

  • В ролі джерела тепла виступає теплогенераторна установка.
  • Для доставки теплоносія споживачам використовуються теплопроводи.
  • Віддачу тепла в конкретному місці забезпечують різноманітні опалювальні прилади (радіатори).

В межах міста опалювальні системи централізовані в своїй більшості, тепло отримують з ТЕЦ, котелень, розташованих в різних районах, а також вбудованих у дах чи підвал. В приватних будинках власники намагаються облаштувати автономне опалення, використовуючи в ролі джерела тепла печі, котли або генератори.

Циркуляція теплоносія може бути як природною, так і примусовою (за допомогою насосного нагнітання в певному напрямку).

Централізована система опалення багатоповерхового будинку є доцільною для забезпечення теплом окремих споруд та цілих житлових масивів. В ролі теплоносія зазвичай використовують звичайну воду з водопроводу, та набагато рідше — пару або нагріте повітря. Вони відрізняються простотою конструкції та монтажу, та легкістю технічного обслуговування.

Монтаж системи опалення багатоповерхового будинку ОСББ

Система опалення багатоповерхового будинку ОСББ та основні етапи облаштування

Щоб створити гарну опалювальну систему для споруди з багатьма поверхами та безліччю квартир, потрібно:

  • Накреслити та вирахувати проект для неї, що супроводжується потрібною документацією.
  • Провести грамотний монтаж всіх елементів.
  • Налагодити функціонування системи та перевірити її, запустивши в тестовому режимі.

Будь-яка система опалення багатоповерхового будинку має кілька етапів облаштування. Серед них знаходяться:

  • Проектування, що має на меті обчислення певних параметрів: оптимальна кількість та потужність опалювальних приладів, їх типи, тепловіддача, габаритні розміри тощо. Потрібно знайти «золоту середину», аби створити комфортний мікроклімат у всіх кімнатах за доступною вартістю, та спростити подальше технічне обслуговування споруди. Для цього проводять гідравлічні та теплотехнічні розрахунки. Для підтримання постійного тиску використовують гідронасоси, що забезпечують циркуляцію води всередині системи, та підтримують її постійну температуру, не допускаючи переохолодження або перегріву.

При складанні проекту опалювальної системи враховуються такі особливості, як:

  • Розташування будівлі.
  • Типи матеріалів, використаних при її зведенні (з чого складені стіни та покрівля, яка їх теплопровідність, товщина, питома вага, чи є шар теплоізоляції, якою є конструкція та несуча здатність фундаменту, наскільки міцна стельова стяжка, якими є склопакети тощо).
  • Основні джерела постачання теплової енергії.
  • Відмінності розв’язки.
  • Розташування (чи повна відсутність) власної котельні та інш.

Це допомагає створити унікальний проект, в якому реалізовані найкращі для даної споруди технічні рішення.

Проектна документація узгоджується не тільки з замовником, але й у відповідних державних органах, оскільки вона повинна відповідати чинним нормам та стандартам (з будівництва, пожежної безпеки, санітарії та гігієни). Відсутність ретельно обрахованого проекту може призвести до понаднормованих витрат та інших негараздів.

  • Монтаж повинен чітко слідувати створеному проекту. Він виконується кваліфікованими спеціалістами, що мають певний досвід роботи та відповідну кваліфікацію. На проведені роботи замовник повинен отримати гарантію якості.
  • Налагодження виконується після остаточного завершення комплексу монтажних робіт. Його мета – перевірити, наскільки ефективною є створена (чи відремонтована) система в дії, наскільки гарно відбувається розподіл по радіаторах, якою стає температура в приміщеннях після ввімкнення тощо. При цьому відстежуються всі потоки теплоносія, що проходять по стояках.

Вертикальне однотрубне опалення житлових будинків: за та проти

В залежності від конструкції та особливостей облаштування система опалення ОСББ може бути:

  • З горизонтальним чи вертикальним розведенням труб по окремих приміщеннях.
  • Одно- чи двотрубні.
  • З нижньою або верхньою подачею (в залежності від місця проходження центральної труби).

Дуже гарно встигли зарекомендувати себе і комбіновані зразки, в яких поєднується одразу декілька методик. Старим спорудам, зведеним до 1990 року, притаманна проста однотрубна система з вертикальним розведенням. Але зараз експерти визнають її неефективною та морально застарілою. Так, це опалення централізоване, досить дешеве, має велику стійкість до гідравлічних ударів, та є простим в обслуговуванні. Але є й ряд вад:

  • Тепло розподіляється між помешканнями дуже нерівномірно. І навіть установка дросельних шайб та збільшення секцій радіаторів не завжди рятувало ситуацію.
  • Рівень енергозбереження залишає бажати кращого.
  • На функціонування такої системи витрачається дуже багато ресурсів. Тому у платіжках за комунальні послуги фігурують чималі суми.
  • Гідроелеватор, що забезпечує нагнітання води до системи опалення, дуже чутливий до перепадів тиску, тому часто виходить з ладу, та постійно потребує налагодження. А це — виклики спеціалістів, що оплачуються за рахунок мешканців будівлі або з бюджету ОСББ, тобто додаткові витрати.

Система опалення ОСББ Інстал Центр

Що таке балансування системи опалення, та як його досягти?

Будь-яка система опалення житлових будинків потребує дбайливого догляду. Це не тільки подовжує строки її експлуатації, але й запобігає передчасному виходу з ладу. А також дозволяє зменшити ризик виникнення гострих аварійних ситуацій.

Догляд за опалювальною системою передбачає виконання певних операцій, до яких належать:

  • Якісна промивка всієї мережі всередині будинку.
  • Прочищення фільтрів та грязьовиків.
  • Дослідження на наявність щілин та місць втрат тепла тощо.

Якщо знехтувати доглядом та не робити своєчасно дрібний ремонт опалювальних систем у 9-ти поверхових будинках, на внутрішніх поверхнях труб та радіаторів з часом утворюються тверди нерозчинні відкладення (солі металів та ін.). Це автоматично зменшує внутрішній (прохідний) діаметр труб та знижує гідравлічний опір всієї системи. Вона віддає менше тепла та поступово розбалансується. Якщо додати до цього несанкціоновані дії окремих мешканців (самовільна установка батарей на лоджіях, заміна радіаторів без певних розрахунків), то ситуація стає дуже сумною.

Збалансування системи опалення будинку — це комплекс заходів, направлених на оптимізацію роботи системи та мінімізацію витрат (коштів на обслуговування, ресурсів тощо). Компанія Інстал Центр (Рівне) радить включити до нього:

  • Попередній енергоаудит споруди та опалювальної системи з метою визначення існуючих проблем.
  • Перебудову тепловузлу на індивідуальний теплопункт (шляхом заміни стандартного гідроелеватору на більш сучасні насоси із засобами автоматизації).
  • Своєчасне регулювання температури теплоносія (в залежності від погодних умов) та відстеження його витрат.
  • Регулярну промивку та своєчасну заміну відпрацьованих фільтрів.
  • Ведення обліку теплового навантаження.
  • Правильний підбір та налаштування запірно-регулювальної арматури. Це дозволить слідкувати за інтенсивністю потоків теплоносія, що циркулює всередині системи, та виставити оптимальні параметри його витрат.
  • Додатковий захист від виникнення позаштатних аварійних ситуацій.

Як показує досвід спеціалістів Інстал Центр, навіть старі 5-ти поверхові будинки можна переобладнати. Щоб модернізувати в них опалення, розрахунок якого проводять індивідуально у кожному випадку, потрібно просто викликати фахівця з енергоаудиту, та поставити перед ним конкретні завдання (наприклад, розробити новий проект та облаштувати систему опалення під ключ, знизити витрати теплоносія до певних значень, забезпечити всі квартири теплом на однаковому рівні тощо).